'Mert ahol a kincsed van, ott lesz a szíved is.'

    Ne gyűjtsetek magatoknak kincseket a földön, ahol moly és rozsda emészt, ahol a tolvajok betörnek és lopnak. Gyűjtsetek magatoknak kincseket a mennyben, ahol sem moly, sem rozsda nem emészt, és ahol tolvajok nem törnek be és nem lopnak.

   Mert ahol a kincsed van, ott lesz a szíved is. A test világossága a szem. Ha tehát a szemed jó, egész tested világos lesz, de ha a szemed rossz, az egész tested sötét lesz. Ha pedig a benned lévő fény sötétség, mekkora lesz akkor a sötétség! Máté Evangéliuma 6,19-23

   Jézus valódi kincsek gyűjtésére biztat. Olyan maradandó kincsekről beszél, amelyeket sem az idő vasfoga nem tud felemészteni, sem az emberek nem tudnak maguknak megszerezni. Ezeket az igazi kincseket a Szentlélektől kapjuk: 'A Lélek gyümölcse viszont: szeretet, öröm, békesség, türelem, kedvesség, jóság, hűség, szelídség, önmegtartóztatás. Ezek ellen nincs törvény. Akik Krisztus Jézushoz tartoznak, keresztre feszítették testüket szenvedélyeikkel és kívánságaikkal együtt.'(Gal 5, 22-25) VIII. Kelemen pápa által kiadott Vulgátában a Szentlélek 12 ajándékát találjuk, hozzáillesztve a többi kilenchez még hármat: a türelmességet, a szerénységet és az önuralmat.

   A Szerencse fia című mese jól ábrázolja, hogy mi is az igazi kincs, mi az ami boldogsággal tölti el életünket. Hans egy aranyrögöt kap munkájáért, és ezért nagyon boldog. Később elcseréli az aranyat egy lóra, a lovat tehénre, a tehenet disznóra, a disznót libára, a libát pedig egy kőre. Minden egyes alkalommal boldoggá teszi őt az új szerzemény, és mégis terhére van az, amit kapott. Amikor beleejti a követ a vízbe, akkor a világ legboldogabb embere lesz belőle.

   Akkor boldog, amikor minden köteléktől megszabadul. Nem bánkódik amiatt, amit elengedett, hanem a jelen pillanatnak örvend: a szerencse fia megtanulja a boldogságot. Az út elején azt gondolja, hogy a boldogság a gazdagságtól, a sikertől, a hatalomtól függ. Útközben tanulja meg, hogy annál boldogabb lesz, minél többet enged el. Akkor boldog igazán, amikor már csak maga marad önmagának, ha szabaddá válik minden anyagitól, és élvezheti a világ szépségét.

   Aki tisztán lát, annak minden tiszta. Csak azok látják meg mindig a bajokat, a sikertelenségeket, a botrányokat, akikből hiányzanak a valódi lelki értékek. Mindenki a saját szemüvegén keresztül látja meg az embereket és a világban történteket.

T. Ráduly István Zsolt, Gyergyószentmiklós

Forrás ~ Internet